آخرين اخبار

01/04/2020
اظهارات وزير اقتصاد
اظهارات وزير اقتصاد در همايش مشترک اعضاي شوراي عالي و روساي هيأت مديره کانون هاي کارشناسان رسمي دادگستري سراسر کشور:
با تلاش مسئولان و همكاري مردم شريف عليرغم اينكه دشمنان پيچيده ترين محدوديت ها را اعمال كرده اند و علي رغم پيش بيني هاي بسيار منفي برخي اقتصاد دان ها، شاهديم شاخص هاي اقتصادي نشانگر وضعيت با ثباتي هستند به نحوي كه در شش ماه امسال رشد اقتصادي بدون نفت مثبت بوده است و آمار نه ماهه نشان مي دهد تراز تجاري كشور مثبت شده است يعني صادرات بيش از واردات بوده است/ خوشبختانه، به رغم همه تنگناهاي موجود، تاكنون ما حتي يك ساعت در پرداخت اوراق دولتي در تاريخ سر رسيد، تاخير نداشته ايم و يك ريال نيز از سيستم بانكي استقراض نكرده ايم/ بهبود محيط كسب و كار يكي از كارويژه هاي وزارت اقتصاد است، در يكسال اخير توانستيم با برگزاري جلسات بسيار هيات مقررات زدايي بخشي از مقررات زائد را حذف كنيم
 
وزير امور اقتصادي و دارايي در همايش مشترک اعضاي شوراي عالي و روساي هيأت مديره کانون هاي کارشناسان رسمي دادگستري سراسر کشور که در محل شوراي عالي اين کانون برگزار شد، طي سخناني اظهار داشت: با تلاش مسئولان و همکاري مردم شريف عليرغم اينکه دشمنان پيچيده ترين محدوديت ها را اعمال کرده اند و علي رغم پيش بيني هاي بسيار منفي برخي اقتصاد دان ها، شاهديم شاخص هاي اقتصادي نشانگر وضعيت با ثباتي هستند به نحوي كه در شش ماه امسال رشد اقتصادي بدون نفت مثبت بوده است و آمار نه ماهه نشان مي دهد تراز تجاري كشور مثبت شده است يعني صادرات بيش از واردات بوده است.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دژپسند با بيان اينکه، دشمنان نظام، در راستاي اعمال فشار حداکثري براي جلوگيري از ورود منابع به کشور، متوسل به تمام ابزار ها و روش ها و حتي گماردن ناظر مقيم در بانک هاي مرکزي برخي کشور هاي متعامل با ايران شده اند تصريح کرد: فشار هاي وارده، تنها محدود به ايجاد مانع در صادرات نفت نيست بلکه دشمن همه تلاش خود را براي محدود کردن واردات نيز بکار بسته است که اين خود با توجه به اينکه ?? درصد واردات ما، شامل کالاي واسطه اي و مواد اوليه توليدي است، توليد کشور را با مشکل مواجه مي کند.

دژپسند گفت: با اشاره به پيش بيني هاي برخي اقتصاددانان در سال گذشته از جمله پيش بيني نرخ تورم سه رقمي؛ نرخ رشد اقتصادي منهاي ?? درصد و قيمت دلار بالاي ?? هزار تومان  كه معرف شرايط نگران كننده اي  بودند ً اظهار داشت: بنا بر آماري که  گفته شد، از لحاظ شاخص هاي اقتصادي اين روزها، با تلاش هاي مسولان  و  همراهي مردم، شرايطي به مراتب بهتر از برآورد هاي سال گذشته اين اقتصاد دانان داريم.

وي افزود: همچنين، خوشبختانه، به رغم همه تنگناهاي موجود، تاکنون ما حتي يک ساعت در پرداخت اوراق دولتي در تاريخ سر رسيد، تاخير نداشته ايم و يک ريال نيز از سيستم بانکي استقراض نکرده ايم.

وزير اقتصاد يادآور شد: بانکها در سال رونق توليد به خوبي تسهيلات خود را به سمت تأمين سرمايه در گردش واحد ها توليدي هدايت کرده اند.
دژپسند افزود: تلاش ما اين بوده است كه تامين مالي بنگاه هاي توليدي به جاي بانك  پايه، بازار سرمايه و بورس باشد و با برنامه ريزي هاي صورت گرفته تلاش نموديم بازار سرمايه هم قابليت اتکا داشته باشد و به عنوان مأمن سرمايه هاي خرد و کلان نقش آفرين باشد.

دژپسند گفت: در يک سال اخير همه تلاش کرديم کاري کنيم که بورس، هم براي سرمايه گذاران و هم براي تامين مالي بنگاه ها، قابل اتکاء باشد و خوشبختانه در نتيجه اين تلاش ها، شاهد شرايط مطلوبي در بازار سرمايه کشور هستيم و اميدواريم بتوانيم اين بازار را به جايگاهي برسانيم که بتواند درصد قابل توجهي از تامين مالي بنگاه هاي توليدي را از آن خود کند.

دژپسند با تأکيد بر اينکه بهبود محيط کسب و کار يکي از کارويژه هاي وزارت اقتصاد است اظهار داشت:در يکسال اخير توانستيم با برگزاري جلسات بسيار هيات مقررات زدايي  بخشي از مقررات زائد و موانع کسب و کار  را حذف و يا در راستاي ساماندهي مجوز هاي کسب و کار در کشور اقدام کنيم.

وزير اقتصاد افزود: متاسفانه، هنوز  کساني در دستگاه هاي اجرايي هستند که فکر مي کنند وجود اين مجوز ها، ابزار "آقايي" و اعمال قدرت آنها در دستگاه تحت مسوليت شان هست و از اين جهت در مقابل حذف و يا اصلاح آنها مقاومت مي كنند.

وزير اقتصاد در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: پرونده هايي که به کارشناسان رسمي دادگستري ارجاع مي شود، رسيدگي با لحاظ سرعت، دقت و کيفيت از اهميت ويژه اي برخوردار است و نقش کارشناسان رسمي در اين زمينه چشمگير است.
وي تصريح کرد: انجام بررسي ها و اعلام نظرات كارشناسي در خصوص مشکلات مرتبط با کسب و کار ها براي مراجع تصميم گيري و صدور حكم و دادگستري يك مؤلفه كليدي است و از اين لحاظ سرعت عمل در اين حوزه به  بهبود محيط کسب و کار در کشور كمك مؤثري  مي كند.

وي افزود: دولت در واگذاري بنگاه هاي دولتي به بخش خصوصي ضمن مد نظر قرار دادن چابک سازي دولت، هدف مهم بهبود شرايط اقتصادي کشور را از طريق واگذاري ها و مردمي كردن اقتصاد دنبال مي نمايد.

دژپسند افزود: خيلي از پرونده ها و مشکلات سازمان خصوصي سازي معطوف به اختلاف در قيمت گذاري ها است و هر از گاهي، مجموعه هاي نظارتي اعلام مي کنند که يک مجموعه؛ کمتر از قيمت واقعي ارزش گذاري شده است در حالي که باور اصولي اين است كه كارشناسان رسمي چون خريدار نيستند، قاعدتا هيج نفعي در اين خصوص ندارند.
وزير اقتصاد با بيان اينکه قيمت گذاري پايين يا بالاي اموال دولت، به ضرر مردم و دولت مي شود اظهار داشت: اساساً يکي از مواردي که در واگذاري ها بايد مد نظر قرار گيرد، اين است که واگذاري تنها شامل ملک و بنا نيست و به عنوان مثال خود برند را هم شامل مي شود که هر کدام از اينها دستورالعمل هاي متفاوتي براي ارزيابي دارد.

دژپسند اظهار داشت: کارشناسان رسمي دادگستري به عنوان متخصصين و معتمدين حکومت در قواي مجريه و قضائيه، با ارزش گذاري صحيح دارايي هاي بنگاه هاي دولتي آماده  واگذاري، بويژه ارزش گذاري دارايي هاي نامشهود از طريق مدلسازي و با استفاده از روشهاي دقيق، نقش طلايي بر عهده دارند. اين مهم در شفافيت و بهبود حکمراني بسيارکمک کننده است.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک