آخرين اخبار

07/08/2020
اظهارات وزير اقتصاد
 
اظهارات وزير اقتصاد در گفت و گويي پيرامون نحوه تأمين مالي بودجه سال‌ 1399:
براي تأمين كسري احتمالي ناشي از عدم تحقق منابع پيش‌بيني شده در بودجه، بر اساس اولويت صرفه‌جويي هزينه‌ها، افزايش درآمدهاي مالياتي، عرضه بنگاه و اموال دولتي و نهايتاً انتشار اورق دولتي، پيشنهاد وزارت اقتصاد است
 
اظهارات وزير اقتصاد در گفت و گويي پيرامون نحوه تأمين مالي بودجه سال‌ 1399: براي تأمين کسري احتمالي ناشي از عدم تحقق منابع پيش‌بيني شده در بودجه، بر اساس اولويت صرفه‌جويي هزينه‌ها، افزايش درآمدهاي مالياتي، عرضه بنگاه و اموال دولتي و نهايتاً انتشار اورق دولتي، پيشنهاد وزارت اقتصاد است./ در سه ماهه اول امسال به رغم همه مشکلات، توانستيم با همکاري تمامي دستگاه‌هاي متولي به نحوي امور را مديريت نمائيم که بدون استقراض از بانک مرکزي کليه تعهدات دولت بخوبي ايفا شود/   از ناحيه واگذاري‌ها و خصوصي‌سازي از ابتداي سال تاکنون توانستيم بيش از دو برابر (حدود ?? هزار ميليارد تومان)، کل منابع حاصله از محل واگذاري در سال گذشته، درآمد وصول کنيم. همچنين با انتشار منظم اوراق منطبق بر يک برنامه منسجم، هم‌ اکنون حدود پنج هزار ميليارد تومان به‌صورت هفتگي اوراق دولتي در بازار به فروش مي‌رسد.

وزير امور اقتصادي و دارايي در گفت و گويي پيرامون نحوه تأمين مالي بودجه سال‌جاري تاکيد کرد، دولت تا کنون بدون استقراض، تمام تعهدات مالي خود را پرداخت کرده و امسال نيز برنامه جدي در اين زمينه دارد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در اين گفت وگو با بيان اينکه "موضوع استقرار دولت از بانک مرکزي، توهمي است که عده اي کماکان بر آن اصرار ميورزند"، تصريح کرد: دولت يازدهم و دوازدهم هيچگاه به‌دنبال استقراض از بانک مرکزي و پولي شدن کسري ناشي از عدم تحقق منابع نبوده و امسال نيز برنامه جدي دولت آن است که از اين شيوه براي تأمين هزينه‌هاي خود استفاده نکند.

وي گفت: طرح بحث استقراض دولت از بانک مرکزي دلايل خاص دارد که مي‌تواند ناشي از قهرمان سازي‌هاي خاص باشد، اما چون اين بحث از اساس اشتباه است، بيش از اين به آن ورود نمي‌کنم.

دژپسند در اين گفتگو، سال 1399 را سالي ويژه‌ از منظر اقتصادي عنوان کرد که چندين واقعه و رخداد از جمله تنگ تر شدن حلقه تحريم ها و شيوع کرونا، به‌صورت همزمان، اداره کشور را از منظر تأمين مالي اقتصاد و بودجه دولت تحت تأثير قرار داده و با چالش رو به رو ساخته است.

وي با بيان اينکه در اقتصاد ما دولت نقش بي‌بديلي ايفا مي‌کند و عملکردش بر اقتصاد کشور، بسيار اثرگذار است، گفت: براي نمونه، با توجه به شرايط موجود، دولت مي‌تواند با منابعي که به اقتصاد تزريق مي‌کند براي برون رفت از رکود، اهرم‌هاي لازم را ايجاد کند.


وزير اقتصاد در ادامه تصريح کرد: در سه ماهه اول امسال به رغم همه مشکلات مذکور، توانستيم با همکاري تمامي دستگاه‌هاي متولي به نحوي امور را مديريت کنيم که بدون استقراض از بانک مرکزي کليه تعهدات دولت را بخوبي ايفا کنيم.


وي گفت: دقيق‌تر اگر بخواهم توضيح دهم بايد بگويم که در اين دوره با تلاش‌هاي انجام شده، عمده درآمدهاي دولت ناشي از فروش کالا و خدمات و بهره مالکانه مطابق برنامه تحقق يافت و با وجود تمامي محدوديت‌ها، با اعمال سياست‌ها و سازوکارهاي انگيزشي، درآمدهاي مالياتي به ميزان قابل قبولي وصول شدند.

دکتر دژپسند اعلام کرد: از ناحيه واگذاري‌ها و خصوصي‌سازي تاکنون توانستيم بيش از دو برابر (حدود ?? هزار ميليارد تومان)، کل منابع حاصله از محل واگذاري در سال گذشته، درآمد وصول کنيم. همچنين با انتشار منظم اوراق منطبق بر يک برنامه منسجم توانستيم از ظرفيت اين بازار نيز به نحو مطلوب استفاده کنيم به نحوي که هم‌ اکنون حدود پنج هزار ميليارد تومان به‌صورت هفتگي اوراق دولتي در بازار به فروش مي‌رسد.

وي افزود: در نهايت مطابق معمول همه ساله از تنخواه به ميزان اجازه داده شده نيز استفاده کرديم و خوشبختانه در سه ماهه اول با ترکيب بهينه اين منابع درآمدي توانستيم منابع مورد نياز دولت را پوشش دهيم.

وزير اقتصاد يادآور شد: ما براي قطع وابستگي بودجه به نفت و پوشش عدم تحقق منابع درآمدي پيش‌بيني شده، تنها به يک منبع درآمدي بسنده نکرده‌ايم و با هدف مديريت کلان اقتصاد کشور و تعادل بخشي به بودجه عمومي تلاش مي‌کنيم از تمامي منابع داراي ظرفيت در اين فضا بهره ببريم تا شاهد حداقل عوارض و آسيب‌ها در ميان مدت و بلند مدت باشيم.

دژپسند افزود: شايد برخي از روش‌ها در کوتاه مدت ساده‌تر باشند و منابع بيشتري را در اختيار دولت قرار دهند، اما ما در وزارت امور اقتصادي و دارايي بايد اقتصاد کشور را در مقاطع مختلف زماني ببينيم و بهترين روش‌هاي تأمين مالي را در اين چارچوب انتخاب نمائيم.
پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک