آخرين اخبار

07/10/2020
دكتر فرهاد دژپسند
 
دكتر فرهاد دژپسند وزير امور اقتصادي و دارايي در بخش دوم گفتگوي مشروح خود در خصوص تأمين مالي بودجه سال ???? كل كشور از پيشنهادات اين وزارتخانه براي متعادل كردن بودجه به دولت در دو حوزه "مصارف" و "منابع"خبر داده و مي افزايد: به‌طور كلي در بخش مصارف، پيشنهاد اصلي ما اين است كه تا حد امكان سعي كنيم هزينه‌ها را، با رعايت استانداردها و بدون آسيب‌رساني به كيفيت خدمات‌رساني دولت به جامعه مديريت كرده و كاهش دهيم
 
وزير امور اقتصادي و دارايي در اين گفتگو از آسيب هاي ناشي از شيوع ويروس کرونا به اقتصاد کشور و بودجه سال 1399 سخن مي گويد که تحميل برخي هزينه هاي سنگين به دولت و کاهش منابع درآمدي مثل گمرک و ماليات و تنها بخشي از آن محسوب مي شود. وي پيشنهادات اين وزارتخانه براي متعادل کردن بودجه به دولت را در حوزه "مصارف" در اين مصاحبه بيشتر تشريح کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا) دژپسند در اين گفتگو با تاکيد بر اينکه "بودجه سالجاري، قدري متفاوت است" ادامه داد: بودجه سال ???? در شرايط تحريمي و فارغ از تبعات و آثار اقتصادي و اجتماعي شيوع ويروس کرونا و آسيب‌هاي ناشي از آن از سوي دولت طرح شد اما با اين حال، مجموعه اتفاقاتي که در چند ماهه اخير در اقتصاد جهان و کشور رخ داد، علاوه بر آنکه کاهش درآمدهاي ارزي و ريالي را منجر شد، هزينه‌هاي پيش‌بيني نشده گسترده‌اي را به بودجه دولت تحميل کرد. دژپسند يادآور شد: بنابراين براي تأمين مالي بودجه کشور و حفظ تعادل در آن و تناسب ميان هزينه‌ها و درآمدها، بايد اين ملاحظات مد نظر واقع شود.


وزير اقتصاد گفت: در واقع، نکته مهم اين است که چگونه بايد کاهش منابع ناشي از فروش نفت و همچنين در مضيقه قرار گرفتن درآمدهاي مالياتي ناشي از شيوع ويروس کرونا و همچنين تأمين هزينه‌هاي پيش‌بيني نشده را که در اثر شيوع اين ويروس پيش آمده جبران يا تأمين نماييم.
وي يادآور شد: بايد اشاره کنم که يکي از مهم‌ترين چالش‌هاي سياستگذار مالي در سال‌جاري، تأمين مالي بودجه عمومي و تعادل بخشي به آن با بروز کمترين آثار منفي است، که البته در اين خصوص پيشنهادهايي را به دولت محترم ارائه کرده‌ايم.

وزير اقتصاد، پيشنهادات اين وزارتخانه براي متعادل کردن بودجه به دولت را در دو حوزه "مصارف" و "منابع" دسته بندي کرد و گفت: به‌طور کلي در بخش مصارف، پيشنهاد اصلي ما اين است که تا حد امکان سعي کنيم هزينه‌ها را، با رعايت استانداردها و بدون آسيب‌رساني به کيفيت خدمات‌رساني دولت به جامعه مديريت کرده و کاهش دهيم.

دژپسند ادامه داد: يکي ديگر از حوزه‌هايي که مي‌توانيم در مديريت هزينه‌ها مورد توجه قرار دهيم، تخصيص هدفمند اعتبار به طرح‌هاي عمراني است. براي مثال در سال‌جاري از تخصيص اعتبار به طرح‌هايي غير استراتژيک که پيشرفت فيزيکي آنها به ?? درصد نرسيده است يا در دوسال آتي به بهره‌برداري نمي‌رسند اجتناب شود يا حتي در يک قدم جلوتر کليه طرح‌هايي که ديگر توجيه ندارند متوقف شوند يا اينکه براي تأمين مالي پروژه‌هايي که منفعت اقتصادي ايجاد مي‌کنند از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي استفاده شود و در تأمين مالي زمينه مشارکت بخش خصوصي با تسهيل بيشتري فراهم شود.


به گفته دکتر فرهاد دژپسند، همه گيري ويروس کرونا،  در عين حال، امکان کاهش هزينه‌ها را در حوزه‌هايي به دولت يادآور شد که تا پيش از اين، ورود به آنها را يا با جديت پيگيري نکرده و يا از ورود به آن به دلايل مختلف اجتناب مي کرد.  


وزير اقتصاد در همين ارتباط اظهار داشت: به‌عنوان نمونه در همين بازه کوتاه، ما به نتايج چشمگيري در توسعه فعاليت‌ها و خدمات چه در سطح کسب و کارها و چه خدمات دولتي با استفاده از ظرفيت‌هاي بي‌شمار فناوري اطلاعات و اينترنت دست يافتيم.


دژپسند ادامه داد: براي مثال در ارائه آموزش‌هاي از راه دور بر بستر اينترنت در مدارس و دانشگاه‌ها شاهد عملکرد قابل توجهي بوديم يا در همين شرايط، امکان دريافت بسياري از استعلامات و پاسخ بسياري از درخواست‌ها به‌صورت الکترونيک فراهم شد که تا پيش از شيوع کرونا شايد براحتي اين امور ميسر نبود.


وزير اقتصاد گفت: نمونه ديگر از اينگونه کاهش هزينه‌ها که در سال‌جاري فرصت آنها فراهم آمده است، کاهش تعداد همايش ها و گردهمايي‌ها، کاهش تعداد سفرهاي خارجي، کاهش روزهاي تکليفي حضور کارکنان در ادارات و انعطاف‌پذيري در ساعات کاري اداري کارکنان دولت است، که اگر بتوانيم در بلندمدت با رعايت استانداردهاي ارائه خدمات دولتي به جامعه، اين موارد را به نحو اثربخش مديريت کنيم آنگاه مي‌توانيم ساختار هزينه‌اي را نيز اصلاح و کاهش هزينه‌ها را با موفقيت به انجام برسانيم.


وي افزود: اما باز هم عرض مي‌کنم، نکته مهم در اين بخش، عدم کاهش استانداردهاي کيفي ارائه خدمات است، که من فکر مي‌کنم با توسعه دولت الکترونيک و ارائه خدمات مبتني بر اينترنت خواهيم توانست سطح کيفي خدمات را با وجود کاهش هزينه‌ها، در بلند مدت افزايش دهيم.

وي تاکيد کرد: اينها نمونه‌هايي کوچک از مواردي هستند که با استفاده از آنها مي‌توان به اصلاح هزينه‌ها اقدام کرد.


دژپسند افزود: بنابراين پيشنهاد اصلي ما اين است که در کوتاه مدت از طريق صرفه‌جويي در هزينه‌ها و مديريت بهينه تخصيص‌ها و در بلند مدت از طريق اصلاح ساختار هزينه‌اي موضوع اصلاح هزينه‌ها را دنبال کنيم، تا بخشي از تعادل را به بودجه بازگردانيم. اما سوي ديگر پيشنهادات ما تأمين منابع و ايجاد درآمد است.

 پيام روز
اطلاعات عمومي
پيوند ها

گالري تصاوير
سخنراني و مقالات
اركان صندوق
معرفي صندوق
تصاوير جلسات داخلي
همایش ها
بازدید
پرداخت دیه به زیان دیدگان
مناسبت ها
افتتاحیه
گالری تصاویر بسیج
مقالات علمي
مقالات عمومي
مجموعه قوانين بيمه
سخنان مدیر عامل صندوق
مجمع صندوق
هيات نظارت صندوق
مدير عامل صندوق
بازرس قانوني
تاريخچه صندوق
معرفي مدير عامل صندوق
منشور اخلاقي صندوق
معرفي مديران صندوق
چارت سازماني
قانون بيمه شخص ثالث
صندوق در رسانه ها
تماس با ما
پست الكترونيك اعضاء
کليه حقوق مادي و معنوي سايت متعلق به صندوق تامين خسارتهاي بدني مي باشد و استفاده مطالب با ذکر منبع بلامانع است
pr@biif.ir پست الکترونيک